Import z Chin – czy wciąż warto?

Chińska gospodarka wciąż jeszcze rozwija się we własnym niezwykłym tempie. Tamtejsza całkowita produkcja jest zdecydowanie największa, a na pewno najbardziej dynamiczna na tle wszystkich gospodarek światowych. Towary z Chin pojawiają się w każdym kraju i na każdym rynku.

Produkty z tego gospodarczego mocarstwa wydają się dominować coraz bardziej, a dopóki będzie na nie popyt, dopóty podaż będzie rosnąć. Popyt jest zdecydowanie determinowany konkurencyjnością cenową. Towary wytwarzane w Chinach są znacznie tańsze od innych, a co ciekawe stale rośnie również ich jakość. Co wpływa na konkurencyjność chińskich wyrobów?

Tania siła robocza

Dziewczynka - ChinyPraca w Chinach jest znacznie mniej kosztowna niż praca w jakimkolwiek innym kraju. Płace minimalne są znacznie niższe niż gdziekolwiek indziej.

Owszem, inne azjatyckie kraje również dzięki temu stają się gospodarczymi potęgami, niemniej jednak Chińczycy są wyraźnie najbardziej zdeterminowanym narodem. W dzisiejszych czasach znacznie bardziej opłaca się import z Chin niż zlecanie produkcji jakichkolwiek wyrobów miejscowym przedsiębiorcom.

To dlatego import dominuje rynek, a chińskie towary są wszechobecne, choć oczywiście często sprzedawane są pod europejskimi i amerykańskimi markami. Światowi potentaci bynajmniej nie stronią od zlecania produkcji chińskim podwykonawcom.

Zróżnicowanie produkcji

Możliwości produkcyjne chińskich wytwórców są przeogromne. Potrafią oni zrobić dosłownie wszystko. Nie ma takiego produktu, którego Chińczycy nie byliby w stanie skopiować przy znacznie niższych nakładach niż w innych miejscach naszego globu.

Chińskiej gospodarki obecnie nikt nie jest w stanie pobić. Być może wynika to ze specyficznego głodu: głodu sukcesu, który wciąż pozostaje niezaspokojony.

Dlaczego tak tanio?

Utrzymywaniu kosztów robocizny na najniższym możliwym poziomie sprzyja niewątpliwie wielkość populacji. Chińczycy są najliczniejszym narodem, a skoro tak konkurencja na rynku pracy jest przeogromna.

W ten sposób koszty pracy ulegają znacznej redukcji, a to przekłada się na niższe ceny wytwarzanych w Chinach towarów. Sytuacji tej sprzyja też zapewne mentalność tego narodu, mentalność ludzi przez dziesiątki lat przyzwyczajanych do totalitarnej karności.

Made in China

Import z ChinNapis Made in China w pewnym okresie zaczął kojarzyć się negatywnie. Chińczycy znaleźli i na to sposób – dziś powszechnie używana jest inskrypcja Made in PCR (People Republic of China). Z zabiegami tego typu można spotkać się coraz częściej. Jak widać nawet z negatywnymi skojarzeniami gospodarka chińska radzi sobie coraz lepiej.

Jak to jest z jakością?

Bywa z nią różnie, na pewno niektóre towary z Chin zdecydowanie odbiegają jakością od towarów produkowanych w Europie czy Ameryce, niemniej jednak coraz częściej spotyka się też towary wysokiej jakości.

Chińczycy zdają sobie sprawę, że jakość jest mimo wszystko wartością pierwszorzędną i w celu utrzymania prymatu na rynku muszą starać się o jej zachowanie. Tak właśnie się dzieje, bo wśród chińskich produktów znajdziemy i towary luksusowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *